Ajurvedska Masaz V Tehotenstve

Ajurvédska masáž v tehotenstve a pre deti

Ajurvédska masáž má veľa benefitov nielen pre dospelých, ale aj pre tehotné ženy a deti. Jemná stimulácia a liečivý dotyk pomáhajú uvoľniť napätie, posilniť väzby a prispievajú k celkovej fyzickej i duševnej pohode. Pozrieme sa na to, prečo je ajurvédska masáž vhodná práve pre túto špecifickú skupinu a na čo by sme mali dávať pozor.

Benefity ajurvédskej masáže v tehotenstve

Tehotenstvo so sebou prináša množstvo fyzických a emocionálnych zmien. Ajurvédska masáž môže pomôcť tehotným ženám zotaviť sa z únavy a stresu zlepšením cirkulácie krvi a lymfatického systému. Jemne stimuluje svaly a uvoľňuje napätie v chrbtici, čo pomáha pri bolestiach chrbta či nôh. Ďalším benefitom je zlepšenie prekrvenia kože a odstránenie toxínov. Vďaka tomu má pleť zdravší, žiarivejší vzhľad. Pravidelná masáž v tehotenstve tiež znižuje riziko vzniku strií a zlepšuje pružnosť pokožky bruška. Podporuje sa tým tiež správna cirkulácia krvi v placente a výživa pre dieťatko.

Špecifiká masáže podľa štádia tehotenstva

V prvom trimestri tehotenstva sa odporúča jemná masáž zameraná najmä na uvoľnenie a relaxáciu. Nepoužívajú sa príliš intenzívne tlaky ani hlboké techniky. Druhý a tretí trimester umožňuje výživnejšiu a intenzívnejšiu masáž priamej stimulácie svalov na chrbtici, nohách a rukách.

Po 37. týždni by sme však mali znovu prejsť na jemnejší štýl masáže a vyhýbať sa intenzívnym tlakom v oblasti bruška. V tomto štádiu sa skôr zacielime na dolnú chrbticu, sedacie svaly a chodidlá. Pomáha to uvoľniť panvový kĺb a pripraviť telo na pôrod.

Bezpečnostné zásady a kontraindikácie

Pri masáži tehotných žien je dôležité dbať na základné bezpečnostné opatrenia. Žena by mala ležať naľavom boku, aby neobmedzovala cirkuláciu krvi smerom k dieťatku. Masírovať by sa nemala oblasť priamo nad bruškom po 4. mesiaci tehotenstva. Poprední ajurvédski terapeuti neodporúčajú masáž v prvých 3 mesiacoch u žien s predchádzajúcimi potratmi alebo inými komplikáciami. Ak sa vyskytne akákoľvek bolesť, nepríjemný tlak či krvácanie, masáž treba okamžite ukončiť. Vždy by sme sa mali riadiť odporúčaniami lekára.

Tipy pre babymasáž a detskú masáž

Benefity dotykov prechádzajú aj na naše deti. Jemná masáž pomáha upokojiť a zrelaxovať dieťatko. Súčasne posilňuje jeho väzbu s rodičmi a vyvoláva pocit istoty a lásky. Aj u väčších detí dokáže masáž účinne uvoľniť stres, zlepšiť spánok a podporiť celkový rast a vývoj.

Pri masáži bábätiek sa využívajú špeciálne jemné oleje, ako mandľový či sezamový. Najlepšie je začať s masážou už v prvých mesiacoch života, ideálne tesne pred spaním. U starších detí môžeme použiť mierne intenzívnejšie techniky, vyhnúť by sme sa mali len nadmernému tlaku na rozvíjajúce sa kosti a kĺby.

Ajurvédska masáž je starobylé umenie, ktorého pozitívne účinky možno využiť aj počas tehotenského obdobia či pre deti. Prinášať môže pocity harmónie, uvoľnenia a hlbšiu spokojnosť do všetkých životných etáp. Ak dodržíme základné zásady a bezpečnostné odporúčania, nič nebráni tomu, aby sme sa vydali na cestu tohto liečivého dotykového rituálu.