Ajurvedská Masáž Tváre

Špeciálna ajurvédska masáž hlavy a tváre (shiroabhyanga)

Jednou z najosviežujúcejších a zároveň najupokojujúcejších procedúr v rámci ajurvédskej masážnej tradície je masáž hlavy a tváre známa ako shiroabhyanga. Ide o liečivý rituál, ktorý priaznivo pôsobí na celkový fyzický aj mentálny stav. Pozrieme sa bližšie na jej mnohostranné benefity a techniky vykonávania.

Benefity masáže hlavy a tváre

Masáž shiroabhyanga prináša úžitky na viacerých úrovniach. V prvom rade stimuluje kožu hlavy a povzbudzuje rast zdravých vlasov. Jej pravidelné vykonávanie môže pomôcť predchádzať vstupujúcej plešatosti či problémom s lupinami. Uvoľňuje napätie v oblasti krku, líc, čela a sániek, čo odblokováva prietok životnej energie. Ďalším benefitom je overený vplyv na zmiernenie bolestí hlavy, migrén, zápalov očí či problémov s bolesťou uší. Shiroabhyanga navyše upokojuje myseľ, odbúrava stres a podporuje kvalitný spánok. Vhodne zvolené techniky masáže stimulujú aktivitu mozgových hemisfér a zlepšujú koncentráciu.

Odporúčané oleje na masáž hlavy

V ajurvéde sa na masáž shiroabhyanga využíva výber liečivých olejov. Tie dokážu nielen zvlhčiť a vyživiť pokožku hlavy, ale svojimi aromaterapeutickými vlastnosťami priaznivo pôsobia aj na myseľ. Veľmi obľúbeným olejom pre túto masáž je sezamový olej. Vhodnou alternatívou je tiež kokosový, mandľový, kešu alebo olej z čiernej rasce. Ajurvédski terapeuti často vyrábajú aj vlastné zmesi z viacerých olejov pre lepší účinok.

Masážne body a postupy pre uvoľnenie stresu a migrény

Samotná masáž hlavy shiroabhyanga sa začína jemným vytieraním v oblasti krku, ramien a sániek. Potom sa pokračuje na oblasť vlasovej pokožky, kde sa vykonávajú kruhovité ťahy smerom od šije ku čelu. Je vhodné sa sústrediť na akupresúrne body na čele a koncoch obočia.

Pomocou jemných hladivých ťahov a špirálovitého pohybu prstov sa postupne pokračuje ku spánkom a okolitým partiam hlavy. V rámci celej masáže sa odporúča využívať aj prstové hlbšie tlaky na kľúčové meridiánové body. Niektoré ajurvédske školy učia aj zložitejšie techniky s použitím lakťových kostí.

Ďalšie techniky ako nasja olej a masáž ušníc

Okrem samotnej masáže vlasovej pokožky sa v rámci shiroabhyanga využívajú aj doplnkové techniky na uvoľnenie napätia v hlave a navýšenie celkových benefitov.

Jednou z nich je aplikácia nasja oleja priamo do nosných dierok. Táto procedúra nazývaná aj nasja podporuje fyzické a mentálne zotavenie a uvoľňuje spuchnutie prinosových dutín. Osviežujúcim doplnkom je aj špeciálna masáž ušníc a ušných lalôčikov.

Pri masáži shiroabhyanga by sme mali dbať na to, aby bola celková procedúra pomalá, plynulá a zosúladená s dychom. Vďaka svojmu komplexnému prístupu prináša nebývalý relax a harmonizáciu tela aj mysle. Je vhodnou voľbou všade tam, kde je potrebné odbúrať stres, uvoľniť myseľ a povzbudiť regeneračné procesy celého organizmu.